Замовити дзвінок

+38 (044) 490 40 94

+38 (044) 490 40 94

Пресбіопія

Пресбіопія — це дефект зору, який з'являється у віці 40-50 років. У чоловіків і жінок, які добре бачили протягом життя, він виникає найраніше. А ось у короткозорих людей перші ознаки вікової далекозорості з'являються пізніше, ближче до п'ятдесяти років. Чому так? Про це ми напишемо нижче.

 

У багатьох джерелах пресбіопію називають захворюванням, що не зовсім правильно. Насправді це вікова особливість зору, з якою рано чи пізно стикається кожен. Люди з пресбіопією погано бачать розташовані поблизу предмети, оскільки ті виглядають розмитими і нечіткими. Через це стає важко читати газети, працювати за комп'ютером, вишивати і т.д. 

 

 

У народі пресбіопію часто називають "хворобою коротких рук". Подібну назву можна пояснити тим, що пресбіопи тримають книги/газети далеко від себе. І для того, щоб прочитати текст, їм деколи не вистачає довжини власних рук. 

 

Причини розвитку пресбіопії

У молодому віці людина добре бачить на різні відстані. Цьому вона зобов'язана акомодації — вродженому "вмінню" очей фокусуватися на різновіддалених предметах. Завдяки акомодації зображення від ближніх і дальніх об'єктів однаково добре фокусуються на сітківці. В результаті людина бачить ясно і чітко.

 

Механізми, які забезпечують акомодацію:

  • синхронізоване скорочення і розслаблення циліарних м'язів;

  • розширення і звуження зіниці при погляді на різновіддалені об'єкти;

  • динамічна зміна кривизни кришталика в процесі акомодації.

 

Пресбіопія очей розвивається в результаті порушення механізмів, які забезпечують нормальну акомодацію. Після сорока років в людському оку відбувається ряд змін, які і призводять до розвитку вікової далекозорості.

 

Основні з них:

  • зниження еластичності кришталика;
  • ущільнення його ядра і капсули;
  • дистрофія та зниження тонусу циліарних м'язів.

 

Через вікові зміни око перестає працювати як раніше. В результаті пресбіоп не може сфокусувати погляд на предметах, які розташовані поблизу. Таким чином у людини з'являється вікова далекозорість.

 

 

Що стосується короткозорих людей, у них пресбіопія може довго залишатися прихованою. Це пояснюється тим, що очне яблуко у міопів довше. Тому недостатнє заломлення променів в пресбіопічному оці довго компенсується. Такі люди добре бачать зблизька, оскільки акомодаційна недостатність кришталика і циліарних м'язів у них "згладжується". 

 

Люди з міопією можуть помітити у себе симптоми вікової далекозорості вже в 40 років. Зазвичай це відбувається під час читання в мінусових окулярах або контактних лінзах. В корекції міопи добре бачать вдалину, але поблизу їм все здається розмитим. Виправити ситуацію в таких випадках допомагають мультифокальні контактні лінзи або прогресивні окуляри.

 

Симптоми пресбіопії

Перша ознака вікової далекозорості — підвищена зорова стомлюваність при читанні і роботі за комп'ютером. Разом з цим початковий пресбіоп може помічати, що контури предметів розмиваються при переведенні погляду удалину. З кожним місяцем зазначені симптоми виникають все частіше і заважають все більше і більше.

 
 

Окрім цього у людини з'являються ознаки акомодативної астенопії:

  • болі в ділянці перенісся;
  • періодичні головні болі;
  • часте почервоніння очей;
  • сльозотеча при роботі за комп'ютером і читанні.

 

Згодом пресбіоп все гірше бачить поблизу. Вже через кілька років він не може читати без окулярів.

 

Дитячі та стареча далекозорість — це дві абсолютно різні речі. У дітей це хвороба, яка виникає через неправильний розвиток очного яблука. Справа в тому, що у малюків з далекозорістю око занадто коротке, через що зображення не може фокусуватися на сітківці.

 

Профілактика пресбіопії

На сьогодні не існує дієвих методів профілактики вікової далекозорості. Як ми вже сказали, пресбіопія виникає на фоні природного старіння організму. Її викликають процеси, призупинити які сучасній науці не під силу.

 

З метою профілактики деякі люди виконують вправи і приймають вітаміни для очей. Іноді це допомагає уповільнити розвиток пресбіопії і навіть тимчасово поліпшити зір. Але рано чи пізно людині все одно доводиться надягати окуляри для читання.

 

 

Якщо постаратися, в інтернеті можна знайти чудодійні новинки на зразок "вітамінів від пресбіопії". Ні в якому разі не купуйте їх. Такі "препарати" не можуть відновити еластичність кришталика і тонус циліарного м'язів. Отже, пресбіопію вони не вилікують. Ви тільки марно витратите гроші.

 

Методи лікування пресбіопії

В першу чергу уточнимо, що вилікувати вікову далекозорість неможливо. Її можна лише відкоригувати, змістивши головний фокус на сітківку. Домогтися цього можна декількома різними способами.

 

Очкова корекція

Найбільш простий і доступний засіб корекції пресбіопії — це окуляри з позитивними лінзами. Їх слід надягати при роботі на близьких відстанях. У таких окулярах пресбіопи можуть з легкістю розрізняти газетний текст, бачити шрифт на екрані ноутбука, планшета і телефону.

 

На жаль, носіння окулярів для читання пов'язане з рядом незручностей. У них нічого не видно вдалечінь, тому ходити в них постійно не можна. Логічно, що знімати і одягати окуляри по кілька разів протягом дня — незручно. Більшості людей це незабаром набридає.

 
 

Тому сьогодні для корекції вікової далекозорості все частіше використовують окуляри з прогресивними лінзами. Вони не тільки дозволяють читати, а й покращують зір вдалину. У таких окулярах людина може ходити протягом усього дня. В результаті вона отримує можливість добре бачити на будь-які відстані.

 

Корекція м'якими контактними лінзами

У порівнянні з окулярами м'які контактні лінзи (МКЛ) більш зручні. Вони не пітніють, не забруднюються, не дряпаються і не б'ються. У них немає заушників, які б натирали вуха, і носоупорів, які в здавлювали перенісся. У лінзах якість зору вища, а огляд — ширший. Тому чимало пресбіопів відмовляється від окулярів, віддаючи перевагу МКЛ. 

 

Для корекції вікової далекозорості створені спеціальні мультифокальні лінзи. Вони мають кілька оптичних зон, кожна з яких забезпечує чіткий зір на різні відстані.

 

Корекція шляхом операції

Ще один спосіб поліпшити зір при віковій далекозорості — зробити рефракційну операцію. З її допомогою можна змінити заломлюючу силу ока і змістити головний фокус на сітківку. Щоб домогтися цього, можна або змінити товщину рогівки або замінити кришталик на інтраокулярну лінзу (ІОЛ).

 

 

У теорії це звучить непогано. Більше того, чимало офтальмологічних клінік пропонує своїм клієнтам рефракційну заміну кришталика. Так, подібна операція дозволяє позбутися симптомів пресбіопії і повернути людині хороший зір. Але вона коштує недешево і не завжди забезпечує хороші стійкі результати.

 

Відзначимо, що лазерну корекцію зору для лікування пресбіопії не використовують. Як відомо, суть цієї операції полягає в зміні товщини рогівки. Оскільки кришталик при цьому не чіпають, ефект від подібного "лікування" триває недовго. Вже через пару років після операції симптоми пресбіопії повертаються. Причина — подальше ущільнення кришталика.

 

Чи допоможуть вправи

Ми вже з'ясували, що зорова гімнастика не може відновити зір. Проте деякі вправи допомагають помітно натренувати циліарні м'язи і поліпшити акомодацію. Якщо людина займається регулярно — гострота її зору може підвищитися. Але ефект пропадає незабаром після того, як вона кидає заняття.

 

 

Пресбіопам найкраще підходить вправа для тренування акомодації, яку роблять стоячи біля вікна. Її суть полягає в почерговому переведенні погляду з ближніх предметів на дальні. Що стосується всіх інших вправ — вони призначені для тренування окорухових, а не циліарних м'язів. Отже, при пресбіопії робити їх немає особливого сенсу.

 

Твердо вирішили взяти себе в руки? Вибрали величезний комплекс вправ, склали графік і вирішили займатися кожен день? Вітаємо, ви потрапили в найпоширенішу пастку! Швидше за все вам набридне і ви кинете заняття вже через кілька днів. Щоб цього не сталося — уникайте складних комплексів вправ. Краще виберіть одну з них і займайтеся, коли випаде вільна хвилинка (їдучи в метро, ​​стоячи в черзі і т.д.).

 

Важливо пам'ятати!

Вікова далекозорість прогресує. Людина з пресбіопією з кожним роком бачить все гірше і гірше. Якщо в 40 років для близі їй потрібна корекція в +1 діоптрію, то в 50 — уже в +2, а в 60 — +3 і більше. Тому пресбіопам потрібно періодично перевірятися у офтальмолога і раз на кілька років міняти окуляри для читання.

 

Щоб не нашкодити своєму зору, купуйте окуляри в спеціалізованих салонах оптики. Перед цим не забудьте пройти діагностику і проконсультуватися з офтальмологом. Ніколи і ні в якому разі не купуйте засоби корекції на ринку, адже так ви можете завдати шкоди своєму здоров'ю.

 

 

Щоб окуляри добре коригували зір і були комфортними, вони повинні бути зроблені за індивідуальним замовленням. При їх виготовленні потрібно врахувати не тільки оптичну силу лінз, але і міжзіничну відстань (яка у різних людей коливається в межах 54-74 мм). Купуючи готові окуляри, ви ризикуєте придбати виріб, який вам не підійде. В результаті ви даремно витратите гроші.

 

Лінзи для пресбіопів на Linzmaster.ua

Мультифокальні контактні лінзи розраховані на людей, які погано бачать і зблизька і вдалину. Підбирати такі МКЛ також потрібно індивідуально. Офтальмолог повинен визначити необхідну оптичну силу, базову кривизну і аддідацію. По готовому рецепту ви можете купити лінзи де завгодно.

 

На сайті Linzmaster.ua представлений великий вибір мультифокальних контактних лінз для корекції пресбіопії.

 

З'явилися питання або потрібна консультація?

Телефонуйте за номером +38 067 329 4998.


01.08.2018