Замовити дзвінок

+38 (044) 490 40 94

+38 (044) 490 40 94

Чому потрібно захищати очі від ультрафіолету?

Всім відомо, що сонячні промені викликають опіки шкіри, її передчасне старіння і навіть рак. Однак мало хто знає, наскільки вразливі наші очі перед шкідливим впливом сонця. Причому найбільш небезпечні для них невидимі ультрафіолетові (УФ, UV) промені.

 

УФ-випромінювання ділиться на кілька типів:

  • довгохвильове UV-A — 315-400 нм;

  • середньохвильове UV-B — 280-315 нм;

  • короткохвильове UV-C — 100-280 нм.

 

 

Чим менша довжина УФ-променів, тим більшу енергію вони мають. Відповідно, короткохвильове випромінювання більш небезпечне. На щастя, озоновий шар атмосфери поглинає все UV-C і близько 90% UV-B променів. Тому поверхні Землі досягає лише UV-A і невелика частина UV-B випромінювання.

 

Хвилі з довжиною <100 нм вважаються кордоном між спектром іонізуючого та неіонізуючого випромінювання. Що стосується хвиль з довжиною> 400 нм, вони представляють собою видиму частину світлового спектру. Ми бачимо їх як червоний, зелений, фіолетовий та інші кольори.

 

 

 

Як UV-промені шкодять очам

На відміну від шкіри, очі можуть постраждати не тільки від прямого ультрафіолетового випромінювання. Нашкодити їхньому здоров'ю також здатні косі і відбиті промені.

 

Наукою доведено, що УФ-випромінювання пошкоджує як зовнішні, так і внутрішні структури ока. Від нього найчастіше страждає рогівка, кришталик і сітківка. Відмітимо, що діти більш сприйнятливі до впливу ультрафіолету. Це пояснюється тим, що у них зіниці ширші, а кришталик прозоріший. Отже, ультрафіолет з особливою легкістю проникає всередину їх очей.

 

 

Під дією УФ-променів у людини можуть розвиватися різні офтальмологічні захворювання. Давайте розглянемо найчастіші з них.

 

Катаракта

Катарактою називається помутніння кришталика. Хвороба розвивається повільно, протягом декількох місяців або років. Як правило, вона проявляється в літньому віці. На сьогоднішній день вже доведено, що вплив ультрафіолету прискорює (а іноді навіть провокує!) Розвиток катаракти.

 

 

Фотокератит

Гостре запалення рогівки виникає через кілька годин після впливу відбитого сонячного світла. До фотокератиту відноситься сніжна сліпота. Ця хвороба розвивається у альпіністів і лижників - людей які довго дивляться на "сяючий" сніг.

 

Птеригій

Птеригій — це патологічний наріст на рогівці. На початкових стадіях він може навіть не доставляти дискомфорту. Однак з часом він починає заважати і погіршувати огляд. Через це у людини може помітно погіршуватися зір.

 

 

Вікова дегенерація сітківки

Для хвороби характерно руйнування світлочутливих клітин сітківки, через що у людини безповоротно падає зір. Дегенерація сітківки частіше зустрічається у людей старше 55-60 років. Однак шкідливі УФ-промені можуть спровокувати її розвиток і в більш молодому віці.

 

Меланома судинної оболонки ока

За статистикою, внутрішньоочні пухлини частіше зустрічаються у людей, які живуть в країнах з жарким кліматом. Також відомо, що жителі сільської місцевості хворіють на меланому частіше городян. Це ще раз підтверджує той факт, що ультрафіолет провокує розвиток раку.

 

 

Як захистити очі від ультрафіолету

Ще в минулому столітті вчені підтвердили, що захист очей від сонця допомагає уникнути багатьох небезпечних захворювань. Наприклад, одне з проведених наукових досліджень показало, що носіння козирків і сонцезахисних окулярів знижує ризик розвитку меланоми ока.

 

Сьогодні існує безліч засобів захисту від ультрафіолету:

 

 

Кожен з перерахованих варіантів досить ефективний, але має свої недоліки. У 2011 році спеціалізований журнал Eye & Lens порівняв два способи захисту очей: за допомогою окулярів і контактних лінз. В одній зі своїх статей він розповів, що ефективність "роботи" окулярів залежить від дизайну їх оправи. Також він зазначив, що дизайнери і виробники рідко враховують цей фактор при створенні нових моделей.

 

Як з'ясувалося, більша частина окулярів пропускала до 20% ультрафіолетового випромінювання. Навіть маючи найпотужніші фільтри! Результати досліджень показали, що найбільш уразливі ті оправи, які погано прилягають до обличчя. Вони дозволяють сонячним променям проникати до поверхні ока збоку від очкових окулярів.

 

Що стосується самих лінз, вони також не гарантують повного захисту. Так, вони мають хімічні UV-фільтри, які поглинають до 100% ультрафіолету. Але МКЛ захищають не все око, а тільки рогівку, кришталик і сітківку. Повіки і кон'юнктива при цьому залишаються беззахисними.

 

 

Наскільки ефективні окуляри від сонця

Всі сонцезахисні окуляри блокують UV-A і UV-B — промені, які досягають поверхні Землі. Вони ніяк не впливають на UV-C випромінювання, але ж цього і не потрібно. Як ми з'ясували на початку статті, короткохвильове ультрафіолетове випромінювання поглинається озоновим шаром атмосфери. Отже, воно просто не досягає наших очей.

 

Сонцезахисні окуляри можуть мати різні УФ-фільтри:

  • Косметичні (Cosmetic). Блокують менше 50% ультрафіолетового випромінювання. Не забезпечують надійного захисту і не підходять для носіння в дні максимальної сонячної активності.

  • Універсальні (General). Блокують 50-80% ультрафіолету. У результаті до структур очного яблука доходить менше половини шкідливого випромінювання. Окуляри з універсальними фільтрами підійдуть жителям міста, які проводять мало часу на вулиці.

  • Спеціальні (High UV-protection). Можуть блокувати до 100% УФ-променів. Однак навіть окуляри з такими фільтрами не гарантують повного захисту від шкідливого випромінювання. Адже через недосконалий дизайн оправи вони пропускають косі і відбиті промені.

 

Окулярів зі 100% захистом від ультрафіолету не існує. Вироби з подібними "фільтрами" можна знайти хіба що на ринку з дешевими китайськими товарами. Будьте впевнені: вони — підробка, а виробники намагаються ввести вас в оману.

 

 

Відзначимо, що ступінь захисту від ультрафіолету не завжди відповідає ступеню затемнення лінз. Так, темне скло краще блокує видимі світлові промені. Але це не означає, що воно буде надійніше захищати від UV-випромінювання. Тому ніколи не вибирайте окуляри за принципом "темніше — значить краще".

 

Перед покупкою завжди перевіряйте, скільки відсотків UV-A і UV-B променів блокують лінзи.

 

Як працюють контактні лінзи з хімічним UV-фільтром

Контактні лінзи можуть блокувати 15-20% ультрафіолетових променів, навіть не маючи UV-фільтру. У той же час МКЛ з вбудованим захистом від ультрафіолету зупиняють до 100% шкідливого випромінювання.

 

Перші лінзи з УФ-захистом випустила компанія Wesley Jessen VisionCare, яка зараз належить відомій корпорації Alcon. Вона вперше ввела в матеріал МКЛ хімічний компонент, здатний поглинати ультрафіолетові промені. Пізніше цю речовину назвали UV-абсорбером.

 

 

Сучасні лінзи мають УФ-фільтри двох класів:

  • 2-й клас — затримує 95% UV-B і понад 50% UV-A променів;

  • 1-й клас — блокує 99% UV-B і більше 90% UV-A випромінювання.

 

Контактні лінзи з фільтрами першого класу поглинають практично всі ультрафіолетові A- і B- промені. Отже, вони забезпечують більш якісний захист від шкідливого випромінювання. Такі МКЛ надійно захищають внутрішні структури очного яблука, перешкоджаючи розвитку катаракти, макулодистрофії і меланоми сітківки.

 

Огляд контактних лінз з UV-захистом

Сьогодні в Україні можна знайти кілька моделей лінз з UV-фільтром першого класу. До них належать вироби компаній Johnson & Johnson Vision Care і СooperVision.

 

А саме:

 

До лінз з фільтрами другого класу відносяться:

 

Вибираючи контактні лінзи, обов'язково звертайте увагу на клас УФ-фільтра. Пам'ятайте, що абсорбери першого класу забезпечують кращий захист і набагато ефективніше запобігають розвитку небезпечних захворювань.

 

Який захист від УФ-променів можна вважати достатньою

Автори статей в журналі Eye & Lens дійшли висновку, що повністю захистити очі дозволяє тільки комбінація сонцезахисних окулярів і лінз з UV-фільтром. Причому очкова оправа повинна максимально прилягати до обличчя, щоб не пропускати косі і відбиті промені.

 

 

Від себе додамо, що краще вибирати МКЛ з абсорбером першого класу, а окуляри — зі спеціальним фільтром High UV-protection.

 

І пам'ятайте: навіть якщо ви носите лінзи з УФ-фільтром, йдучи на вулицю все одно надягайте сонцезахисні окуляри. У них вашим очам напевно буде комфортніше. І на думку лікарів, вони точно не зашкодять. Більш того, додатково захистять вас від небезпечного впливу ультрафіолету.

 


19.09.2018