Замовити дзвінок

+38 (044) 490 40 94

+38 (044) 490 40 94

Далекозорість (гіперметропія)

Ви коли-небудь помічали, як люди похилого віку відсувають газету подалі, щоб розгледіти дрібний шрифт? Чули їхні скарги на те, що з віком стало важко читати? А газетний текст почав «пливти» перед очима?

 

Бачили, як маленькі діти розглядають іграшки здалеку, відсунувши їх подалі від очей?

 

Якщо так, то ви вже знаєте, як виглядає далекозорість.

 

Що таке далекозорість

Далекозорість (гіперметропія) — це стан, при якому людина добре бачить вдалину, але погано розрізняє ближні предмети.

 

Офтальмологи відносять її до групи аметропій — аномалій рефракції. При всіх аметропіях заломлююча сила очного яблука не відповідає його довжині. В результаті зображення навколишніх предметів фокусується за межами сітківки, а людина бачить погано. До аметропій відноситься далекозорість, короткозорість і астигматизм.

Гіперметропія — це недостатня рефракція ока. При ній промені від ближніх предметів збираються позаду сітківки. В результаті людина погано бачить на близьких відстанях. Газетний шрифт і текст на екрані мобільного здається їй нечітким і розмитим. Але варто відсунути газету подалі, видимість відразу поліпшується.

 

Вікова далекозорість (пресбіопія)

Пресбіопія — це далекозорість, викликана віковими змінами в очному яблуці. Її перші симптоми зазвичай проявляються після 40 років. Але якщо людина все життя страждала короткозорістю, пресбіопія дає про себе знати набагато пізніше — після 45-50 років.

 

Головна причина пресбіопії — це «старіння» кришталика. З віком він втрачає еластичність і перестає фокусуватися на об'єктах, що розташовані поблизу. А циліарні м'язи, які утримують його, слабшають і перестають справлятися зі своїми функціями. В результаті страждає акомодація — здатність ока підлаштовуватися, щоб забезпечити хорошу видимість на різні відстані. І людина з пресбіопією вже не може бачити зблизька так добре, як раніше.

Дитяча далекозорість

Всі діти народжуються з гіперметропією близько +3,0 діоптрій, яка поступово зменшується і зникає до семирічного віку. Так що в перші роки життя дитина залишається далекозорою, і це абсолютно нормально. Турбуватися треба, якщо далекозорість перевищує вікові норми або зберігається після семи років. В цьому випадку мова йде вже про патологію.

 

Норми гіперметропії в дитячому віці:

 • 6 місяців — +3 діоптрії;

 • 1 рік — +2,5 діоптрій;

 • 3 роки — +1,5 діоптрій;

 • 6-7 років — нормальна рефракція ока (емметропія).

У дітей гіперметропія зазвичай має вроджений характер. Тобто малюк вже з народження має патологію. Тільки проявляється вона не відразу, а з часом. Наприклад, коли дитина йде в школу або дитячий садок. Тоді і з'ясовується, що їй важко писати і читати з близької відстані.

 

Вроджена далекозорість

Патологія виникає, якщо під час вагітності очні яблука дитини сформувалися неправильно. Причиною може бути «погана» спадковість, екологія, неправильне харчування майбутньої мами, стреси під час вагітності і т.д. А якщо у обох батьків є далекозорість, то висока ймовірність, що вона буде і у дитини.

 

Вроджена далекозорість може бути обумовлена:

 • вкороченням очного яблука;

 • деформацією кришталика (лентиконусом);

 • повною відсутністю кришталика (афакією);

 • недостатньою випуклістю рогівки.

Після народження деякі дефекти можуть компенсуватися, а зір дитини здатний відновитися. Наприклад, очне яблуко може вирости до потрібних розмірів, а рогівка — набути правильної форми. Однак є дефекти, які не здатні зникнути самі собою. Вони зберігаються, через що дитина залишається далекозорою після семи років.

 

Прихована далекозорість

При прихованій далекозорості зберігається хороший ближній зір. Це відбувається за рахунок напруження очних м'язів. Напружуючись, вони компенсують недостатню еластичність кришталика або малу довжину очного яблука. В результаті людина бачить добре і навіть не здогадується, що у неї є проблема.

 

Однак перенапруження очних м'язів часто викликає неприємні симптоми:

 • погану переносимість зорових навантажень;

 • втому очей при роботі на близьких відстанях;

 • головні болі і болі в області очних ямок;

 • періодичне почервоніння очей і сльозотечу.

Ці симптоми дозволяють запідозрити приховану далекозорість. Але щоб виявити хворобу, потрібно звернутися до лікаря. Тільки провівши обстеження офтальмолог поставить діагноз і призначить лікування.

 

З часом прихована далекозорість переходить в явну, або пресбіопію.

Як розвивається далекозорість

Розвиток пресбіопії починається з вікових змін в кришталику, а також циліарних м'язах і зв'язках, що утримують його. Спочатку очні м'язи можуть компенсувати недостатність акомодації, але з часом вони перестають справлятися. І у людини з'являються явні симптоми.

 

Вроджена далекозорість розвивається ще у внутрішньоутробному періоді. В цей час під дією несприятливих чинників порушується розвиток структур очного яблука.

 

Як визначити далекозорість

Характерний симптом гіперметропії — зниження гостроти зору на близьких відстанях. Це змушує дорослу людину відсувати подалі від себе книгу, газету, екран телефону та ноутбука. Дитина з далекозорістю, щоб розглянути іграшки і малюнки в книжках, також змушена дивитися на них здалеку.

 

Поставити діагноз «далекозорість» може тільки лікар офтальмолог. Для цього йому потрібно провести обстеження, що включає:

 • вимірювання гостроти зору;

 • визначення рефракції;

 • офтальмоскопію;

 • огляд очей в щілинній лампі.

Після огляду лікар підбирає пацієнтові оптичну корекцію. А дітям обов'язково призначає додаткове лікування.

 

Лікування далекозорості

Вікову далекозорість вилікувати неможливо, оскільки вона супроводжується незворотними змінами в кришталику і циліарних м'язах. На початкових стадіях зір можна злегка поліпшити за допомогою вправ. Однак ефект від занять зберігається недовго і зникає, як тільки людина кидає їх. А самі вправи допомагають лише на початкових стадіях пресбіопії. І з подальшим її розвитком перестають давати ефект.

 

З роками пресбиопия прогресує, а гострота зору поблизу неухильно знижується. І уникнути цього неможливо. З цієї причини пресбіопам НЕ роблять лазерну корекцію зору. Сенсу в такій операції немає, адже її ефект збережеться не довше п'яти-десяти років. Після цього симптоми з'являться знову, і людині все одно доведеться надіти окуляри для читання.

В деяких випадках далекозорість можуть лікувати хірургічним шляхом. Операція, яку при цьому роблять, називається рефракційною заміною кришталика. Людині видаляють її власний кришталик і на його місце встановлюють штучний (інтраокулярну лінзу, ІОЛ). Це дозволяє змінити заломлюючу силу ока таким чином, щоб зображення потрапляло прямо на сітківку.

 

Рефракційну заміну кришталика виконують при:

 • далекозорості високих ступенів;

 • пресбіопії, яка поєднується з катарактою.

Дітям до 18 років операції не роблять. До хірургічного лікування вдаються тільки після досягнення вісімнадцятирічного віку. І тільки в тому випадку, якщо далекозорість не вдалося вилікувати консервативно і вона погано коригується окулярами / лінзами. Щоб виправити рефракцію, хворому можуть зробити лазерну корекцію або рефракційну заміну кришталика.

 

На відміну від вікової, дитяча далекозорість піддається лікуванню. Більш того, вона вимагає медичної допомоги. Адже при відсутності лікування у дитини може розвинутися косоокість, амбліопія та інші небезпечні ускладнення.

У дітей далекозорість лікують за допомогою таких методів:

 • корекція окулярами чи контактними лінзами;

 • вправи для очей;

 • апаратні методи лікування (електростимуляція, магнітотерапія, окуляри-масажери, лазерна стимуляція);

 • комп'ютерні програми.

В дитячому віці лікування допомагає зберегти бінокулярний зір і попереджає розвиток косоокості. В деяких випадках дитині вдається повернути хороший зір. Якщо цього не сталося, вона продовжує носити коригуючі окуляри / лінзи. Або ж після 18 років їй роблять лазерну корекцію зору.

 

Корекція далекозорості

Оптична корекція — це головна складова в лікуванні далекозорості. Вона потрібна всім без винятку. Завдяки їй далекозора людина може добре бачити зблизька, не відчуваючи при цьому дискомфорту. Після 40 років корекція дозволяє вільно читати і працювати на близьких відстанях. А в дитячому віці вона служить ще і профілактикою косоокості.

Далекозорість коригують двома способами:

 1. Окулярами. Пресбіопам можуть підбирати класичні окуляри для читання, біфокальні або прогресивні окуляри. Дітям призначають окуляри з позитивними лінзами для постійного чи періодичного носіння. А якщо у дитини вже виникли ускладнення, їй додатково підбирають ще й лікувальні окуляри. Схему їх носіння лікар визначає індивідуально.

 2. Контактними лінзами. В дитячому і молодому віці далекозорість коригують за допомогою звичайних плюсових лінз. А людям з пресбіопією призначають мультифокальні контактні лінзи. Останні мають відразу кілька оптичних зон, тому забезпечують хороший зір на різні відстані. На відміну від окулярів для читання, їх носять постійно, що дуже зручно в повсякденному житті.

Засоби корекції підбирає офтальмолог. При цьому він враховує побажання пацієнта. Тому під час обстеження обов'язково скажіть лікареві, у чому вам було б зручніше — в окулярах чи контактних лінзах. Якщо у вас немає протипоказань, фахівець підбере той варіант, який ви захочете.

 

Відзначимо, що контактні лінзи більш фізіологічні і виправляють зір максимально природним шляхом. При цьому вони забезпечують кращий огляд, ніж окуляри. А ще лінзи не б'ються, не дряпаються, не запотівають і не сповзають з перенісся. Ходити в них дуже зручно і приємно. Тому сьогодні люди з далекозорістю все частіше вибирають контактні лінзи.

 

Плюсові кольорові контактні лінзи

Корекції далекозорості часто потребують молоді люди, котрі хочуть виглядати модно і ефектно. Багато з них хотіли б носити кольорові лінзи. Але на сьогоднішній день це неможливо. Поки що виробники випускають тільки «нульові» лінзи і лінзи для людей з короткозорістю.


11.02.2019