Замовити дзвінок

+38 (044) 490 40 94

+38 (044) 490 40 94

Що потрібно знати про астигматизм?

Астигматизм — це дефект зору, при якому навколишні предмети виглядають викривленими, розмитими або нечіткими. Патологія зустрічається як у дорослих, так і у дітей.

 

Астигматичні дефекти з'являються на тлі викривлення рогівки (рідше — кришталика). Втрата ними сферичної форми призводить до різниці в заломлюючій силі умовного вертикального і горизонтального меридіанів ока.

 

 

В результаті світлові промені перестають сходитися в єдиній точці на сітківці. Замість цього вони фокусуються хаотично, попереду або позаду її. В результаті людина бачить роздвоєні, розмиті або сильно спотворені предмети.

 

Наскільки небезпечний астигматизм

Найчастіше астигматизм проявляється в дитячому віці. Якщо його вчасно діагностувати і вжити необхідних заходів — все буде добре. Але якщо дитині не буде призначена оптична корекція — слід чекати проблем. Відсутність лікування нерідко веде до розвитку косоокості та амбліопії (синдрому лінивого ока).

 

У дорослих поява астигматизму може вказувати на грізне офтальмологічне захворювання — кератоконус. Для патології характерно поступове витончення і деформація рогової оболонки ока. Ця хвороба потребує своєчасної діагностики і серйозного комплексного лікування.

 

 

Деякі люди з астигматизмом відмовляються від носіння окулярів і контактних лінз. В результаті у них розвивається астенопія — зорова стомлюваність. Їх турбують часті головні болі, почервоніння очей і сльозотечі. Такі пацієнти нерідко страждають ще й хронічними блефаритами. Краї повік у них періодично запалюються і лущаться.

 

Астигматизм у дітей

У дитячому віці зорова система продовжує формуватися. Тому нормальна гострота зору у дитини з'являється лише на 5-7 році життя.

 

Більшість дітей народжується з далекозорістю близько 3 діоптрій і гіперметропічним астигматизмом слабкого ступеню. Зазвичай ці дефекти зору поступово зникають. Уже в кінці першого року життя астигматизм у дітей становить не більше 1 діоптрії. В цьому випадку його не потрібно лікувати або коригувати.

 

 

У дитячому віці недосконалість оптичної системи може легко залишитися непоміченою. Справа в тому, що маленька дитина не знає, як повинно виглядати все довкола. Отже, вона не розуміє, що бачить погано. Саме тому так важливо показувати малюка офтальмологу і регулярно перевіряти йому зір.

 

Як виявити патологію

Астигматизм слабкого ступеню може довго залишатися непоміченим. Людина з таким дефектом інколи навіть не здогадується про свою проблему. Вона звикає бачити світ викривленим і розпливчатим, тому їй здається, що все в порядку. 

 

Якщо ви підозрюєте у себе астигматизм — перевірте свою здогадку за допомогою тестів. Однак пам'ятайте, що поставити діагноз, визначити вид і ступінь астигматизму може лише офтальмолог. Для цього йому знадобиться спеціальне обладнання.

 

Нижче ви знайдете кілька тестів на астигматизм. Проходячи їх, перевіряйте кожне око по черзі. Дивіться на картинки в спокійному стані і при хорошому освітленні. Щоб не жмуритися, прикривайте друге око долонею або аркушем паперу. Після кожного тесту робіть невелику перерву.

 

Тест 1.

 

 

При нормальному зорі всі лінії виглядають однаковими за кольором, довжиною і шириною. А ось людям з астигматизмом вони здаються різними.

 

Тест 2.

 

 

Всі фрагменти зображення мають однаковий колір. Кругові і радіальні лінії — однієї і тієї ж довжини і ширини. При астигматизмі елементи на зображенні здаються неоднорідними.

 

Тест 3.

 

 

Всі лінії на зображенні абсолютно однакові по довжині, ширині і забарвленню. Людям з астигматизмом деякі з них здаються більш світлими і злегка розмитими.

 

Класифікація астигматизму

Залежно від часу розвитку астигматизм ділять на вроджений і набутий. З першим людина народжується, другий — з'являється протягом життя. Набуті астигматичні дефекти зазвичай виникають після травм і операцій, а також на тлі деяких захворювань рогівки (наприклад, кератоконус).

 

У 98,4% випадків астигматизм розвивається через деформацію рогівки. І всього в 1,4% випадків причиною патології є неправильна форма кришталика.

 

 

  • Досить часто в одному оці нормальний зір в одному меридіані поєднується з короткозорістю або далекозорістю в другому. Такий астигматизм називають простим

 

  • При складному астигматизмі в обох меридіанах виявляють або короткозорість або далекозорість, але різного ступеню.

 

  • Також виділяють міопічний, гіперметропічний і змішаний астигматизм. Для першого характерна наявність короткозорості як мінімум в одному з головних меридіанів. При другому хоча б в одному меридіані виявляють далекозорість. А ось для змішаного астигматизму характерне поєднання в одному оці і короткозорості і далекозорості.

 

Ступені астигматизму:

  • слабкий — менше 3 діоптрій;

  • середій — в межах 3-6 діоптрій;

  • високий — понад 6 діоптрій.

 

Астигматизм найчастіше вражає відразу обидва ока. Але в деяких ситуаціях (наприклад, після травм і операцій) він може бути одностороннім.

 

Шляхи боротьби з астигматизмом

Поліпшити зір можна за допомогою окулярів, контактних лінз або оперативного втручання.

 

Серед лікарів ведеться чимало суперечок щодо доцільності хірургічного лікування астигматизму. Адже робити операцію можна не кожному пацієнтові, до того ж вона не завжди дає стійкі хороші результати. Ну а ризики, ускладнення і несподівані побічні ефекти ніхто не відміняв ...

 

 

В наші дні прооперуватися нескладно. Для цього достатньо піти в приватну клініку, заплатити і отримати будь-яку послугу. Але незважаючи на це багато людей не наважуються лягти під ніж офтальмохірурга. Замість цього вони вибирають носіння безпечних окулярів або контактних лінз.

 

Астигматичні окуляри і контактні лінзи

Щоб добре бачити — легше за все надіти окуляри з циліндричними або торичними лінзами. Але при високому ступені астигматизму людина їх погано переносить. У неї втомлюються очі, починає крутитися голова. У таких випадках офтальмологи рекомендують пацієнтам торичні контактні лінзи.

 

 

Кілька десятиліть тому для корекції астигматизму застосовували тільки жорсткі КЛ. Вони були незручними і не пропускали повітря до рогівки. Зараз же їм на зміну прийшли м'які контактні лінзи. Нинішні МКЛ дуже комфортні, мають хорошу кисневу проникність і відмінно коригують астигматичні дефекти зору.

 

Нагадаємо, що на нашому сайті є великий вибір торичних контактних лінз. Однак купити їх можна тільки за рецептом лікаря. Якщо у вас його немає — вирушайте на консультацію до офтальмолога. Спеціаліст обстежить вас і підбере найбільш підходящий засіб корекції.

 


05.07.2018