Замовити дзвінок

+38 (044) 490 40 94

+38 (044) 490 40 94

Що потрібно знати про короткозорість

Короткозорість — термін, знайомий кожному. Однак мало хто розуміє, що це за хвороба, звідки вона береться і чи можна її вилікувати.

 

Так що ж таке короткозорість?

 

Це зоровий розлад, при якому знижується гострота зору вдалину. Короткозора людина погано бачить предмети, розташовані вдалині від неї. Вона не може читати написи на бігбордах, розрізняти дорожні знаки та обличчя перехожих. При цьому йому добре видно невеликий газетний шрифт і ближні об'єкти.

 

 

У перекладі з грецької міопія (myops) означає "щурити очі". Таку назву хвороба отримала неспроста. Справа в тому, що людина з поганим зором постійно мружиться, що добре помітно оточуючим.

 

Короткозорість — це епідемія ХХІ століття. Сьогодні нею страждає 41% американців, 50% європейців і 90% азіатів. Висока поширеність міопії в Азії обумовлена ​​підвищеними зоровими навантаженнями. Адже там школярі витрачають на домашні завдання близько 14 годин в тиждень, тоді як в Америці — всього 5.

 

Причини розвитку міопії

У нормі заломлююча сила ока відповідає довжині його передньо-задньої осі (ПЗВ). А це значить, що світлові промені після заломлення оптичними середовищами (кришталик, рогівка) потрапляють прямо на сітківку.

 

 

При міопії заломлююча сила ока не відповідає довжині очного яблука. В результаті промені переломлюються набагато сильніше, ніж це необхідно. Зображення фокусується перед сітківкою, через що віддалені предмети здаються людині розмитими. На зображенні ви можете побачити схему очі при короткозорості.

 

Чим короткозорість відрізняється від далекозорості? В першу чергу - розташуванням головного фокуса щодо сітківки. У короткозорий оці світлові промені збираються спереду від неї, в далекозорим — позаду. 

 

У наш час найчастіше зустрічається набута короткозорість. Вона розвивається протягом життя під дією провокуючих чинників. Вроджена міопія, з якою людина народжується, сьогодні зустрічається вкрай рідко. Вона виникає через неправильний розвиток очного яблука у внутрішньоутробному періоді.

 

Причини розвитку набутої міопії очей:

 • Розтягнення заднього сегмента ока. Відбувається через хронічне перенапруження очних м'язів при роботі на близьких відстанях. Відзначимо, що очне яблуко швидше за все деформується у осіб з обтяженою спадковістю і вродженою дисплазією сполучної тканини.

 • Зміна заломлюючої сили ока. Швидкопрогресуюча міопія виникає у людей з кератоконусом через викривлення і стоншення рогівки. Вона може з'являтися і в осіб з набухаючою катарактою на фоні стрімкого потовщення кришталика.

 

 

Фактори, що сприяють розвитку короткозорості:

 • недотримання гігієнічних норм при роботі за комп'ютером;

 • регулярне тривале читання з телефону;

 • надмірна захопленість комп'ютерними іграми;

 • порушення гормонального балансу в підлітковому віці;

 • зниження імунітету;

 • гіповітаміноз;

 • дисплазія сполучної тканини, яка формує склеру і відповідає за підтримання форми очного яблука.

 

Більшість короткозорих людей в 40 років не потребує окулярів для читання. Чому так? Справа в тому, що вікова далекозорість розвивається через потовщення і втрату еластичності кришталика. В результаті світлові промені починають фокусуватися позаду сітківки, а у людини з'являються симптоми пресбіопії.

 

У короткозорому оці головний фокус спочатку знаходиться спереду сітчастої оболонки. Це дозволяє компенсувати втрату еластичності кришталика. Тому міопи довгий час зберігають хороший зір на ближніх відстанях. Однак після 50 років більшості їм все одно доводиться одягати окуляри для читання.

 

Симптоми

Головна ознака короткозорості — погіршення зору вдалину. У спробах роздивитися віддалені предмети людина починає жмуритися. Це допомагає трохи змістити головний фокус і на пару секунд підвищити гостроту зору.

 

Коли людина мружиться, у неї напружуються очні м'язи. А це веде до їх спазму і подальшого прогресування міопії. М'язове перенапруження також призводить до появи астенопії — підвищеної зорової стомлюваності.

 

Її ознаки:

 • болю в області очей, лоба, перенісся;
 • часті сльозотечі;
 • почервоніння очей;
 • двоїння;
 • розпливчастість зображення;
 • періодична поява пелени перед очима.
 
 

Міопію можна сплутати з хибною короткозорістю, яка виникає через спазм циліарних м'язів і має функціональну природу. Її можна вилікувати, але лише в разі своєчасної діагностики. Якщо вчасно звернутися до офтальмолога — той поставить діагноз і призначить ефективне лікування. І цілком можливо, що незабаром симптоми хибної міопії зникнуть.

 

Класифікація

Залежно від характеру зору виділяють три ступеня короткозорості. Подібне розділення необхідне для того, щоб охарактеризувати тяжкість захворювання. Адже чим вище ступінь міопії — тим нижче гострота зору, довше очне яблуко і вище ризик розвитку ускладнень.

 

Ступені короткозорості:

 • Слабкий (до -3.0 діоптрій). Довжина передньо-задньої осі ока збільшена на 1-1,5 мм. Людина бачить погано, але в повсякденному житті ще може обходитися без окулярів. Стан сітківки ока гарний, з повною корекцією гострота зору може підніматися до 100-150%.
 • Середній (від -3,25 до -6.0 діоптрій). ПЗВ ока збільшена на 1-3 мм. Людина чітко бачить на відстані 20-30 см, далі — все розпливається. При міопії середнього ступеня разом із заднім сегментом очі починає розтягуватися і сітківка. З корекцією людина може бачити 100-120%.
 • Високий (понад -6,25 діоптрій). Передньо-задня вісь збільшена більш ніж на 3 мм. Без окулярів людина не бачить практично нічого. Сітківка ока розтягнута, а її функціональна активність знижена. Навіть з корекцією гострота зору не завжди піднімається до 100%. Короткозорість високого ступеня може ускладнюватися дегенераціями, розривами і відшаруванням сітківки.

 

Окрім цього лікарі-офтальмологи виділяють злоякісну міопію. Для даної хвороби характерно зниження гостроти зору до -20.0 — -30.0 діоптрій. При цьому ПЗВ ока може збільшуватися на 5-7 мм і більше. Злоякісна короткозорість супроводжується значним витонченням сітківки. У тій з'являються дегенеративні зміни, які не дозволяють добре бачити навіть в повній корекції.

 

 

Зміни сітківки, характерні для злоякісної міопії.

Види міопії в залежності від динаміки розвитку

Стаціонарна (непрогресуюча)

Прогресуюча

Розвивається повільно. Зір людини довго залишається незмінним або падає зі швидкістю менше 1 діоптрії в рік.

Гострота зору знижується швидко, зі швидкістю понад 1 діоптрію в рік. Через це людина змушена часто міняти окуляри.

 

Прогресуюча міопія небезпечна своїми ускладненнями, які розвиваються у 73% хворих. Найбільш часті з них: міопічна дегенерація сітківки і первинна відкритокутова глаукома (ПВКГ). Ці захворювання часто призводять до безповоротного погіршення зору.

 

Короткозорість у дітей

В наші дні міопія частіше зустрічається в молодому, підлітковому та дитячому віці. Це можна пояснити тим, що молодь проводить дуже багато часу за комп'ютерами і всілякими гаджетами. А адже саме постійна робота на близьких відстанях вважається основною причиною міопії.

 

 

Не так давно австралійський вчений Ян Морган висунув дофамінову теорію розвитку короткозорості. Відповідно до неї, хвороба виникає через недостатнє вивільнення дофаміну з сітківки ока. У нормі гормон синтезується в її нейронах і виходить звідти під дією ультрафіолетових променів. Проникаючи в склеру, дофамін перешкоджає патологічного розтягування заднього сегмента ока.

 

Цікаво, що цей гормон може вивільнятися з нейронів лише при яскравому денному світлі (10 тисяч люксів). А щоб його виділилося достатньо, на сонці потрібно проводити як мінімум 3 години на день.

 

 

На думку професора Яна Моргана, щоденні ігри і прогулянки на свіжому повітрі знижують ризик розвитку короткозорості у дітей. Цілий ряд аналітичних досліджень підтверджує це. Наприклад, введення 80-хвилинних прогулянок в деяких тайванських школах знизило захворюваність на міопію серед школярів на 10%.

 

Короткозорість, що виникла в дитячому віці, частіше за все прогресує лише до 18-20 років. До цього віку задній сегмент ока припиняє рости, а гострота зору перестає падати. Міопія, яка з'явилася в підлітковому або молодому віці, може поступово прогресувати протягом усього життя.

 

Діагностика короткозорості

Діагностику міопії починають з перевірки гостроти зору. Для цього використовують таблицю Сивцева-Головіна і кільця Ландольта. Для визначення ступеня короткозорості в діоптріях використовують пробні лінзи. Їх по черзі підставляють перед кожним оком, намагаючись домогтися максимальної гостроти зору.

 

 

У наш час цю методику поєднують з рефрактокератометрією — вимірюванням заломлюючої сили ока і форми рогівки. Подібна тактика дозволяє максимально точно визначити рефракцію і необхідну корекцію.

 

Як вилікувати короткозорість

Якщо ви все ще читаєте цю статтю, то швидше за все задавалися питанням: а чи можна вилікувати міопію? На жаль, на сьогоднішній день це неможливо. А всі існуючі методики допомагають лише призупинити розвиток хвороби або тимчасово прибрати її симптоми.

 

Лікувати короткозорість можна за допомогою декількох методів.

 

Оптична корекція

Міопію коригують мінусовими (розсіюючими) лінзами. В якості засобів корекції можуть використовувати окуляри або контактні лінзи. І те й інше виправляє дефекти зору і дозволяє добре бачити. Однак оптична корекція не лікує міопію. Очне яблуко у людини залишаються розтягнутим. А гострота зору в окулярах підвищується завдяки зміщенню оптичного фокуса на сітківку.

 

Зорова гімнастика

Різні вправи знімають спазм і тренують очні м'язи, що дозволяє сповільнити розвиток міопії. Однак ніякі вправи не в силах відновити розтягнулося очне яблуко.

 

 

Деяким людям все ж вдається поліпшити зір за допомогою гімнастики. Регулярні заняття допомагають їм натренувати циліарні м'язи і збільшити резерв акомодації. Завдяки цьому очі починають краще фокусуватися на різні відстані, а людина бачить чіткіше і ясніше.

 

Апаратне лікування

Проводиться за допомогою спеціальних апаратів. Допомагає поліпшити кровообіг в тканинах ока і натренувати акомодацію. За допомогою апаратного лікування можна уповільнити розвиток короткозорості і навіть поліпшити зорове сприйняття.

 

 

Рефракційні операції

Існує кілька видів хірургічних втручань, за допомогою яких можна змістити головний головний фокус в "правильне" місце. А саме — на сітківку.

 

Це можна зробити двома способами:

 • змінивши товщину рогівки за допомогою лазера;
 • замінивши кришталик на інтраокулярну лінзу (ІОЛ).

 

Лазерна корекція зору — дуже популярне хірургічне втручання. Багато міопів наважується на нього, не думаючи або не знаючи про наслідки. Незабаром після такої операції зір може знову піти в мінус. А якщо цього не відбулося — після 40 років людину точно буде чекати "сюрприз". У неї з'являться симптоми пресбіопії, через що доведеться знову надіти окуляри (на цей раз вже для читання).

 

Рефракційну заміну кришталика при міопії роблять вкрай рідко. Операцію можуть рекомендувати тільки людям з дуже високими ступенями короткозорості (15-20 діоптрій і більше).

 

 

Склеропластика

Пластика склери — це єдиний надійний спосіб уповільнити розвиток міопії. Операцію роблять в тих випадках, коли зупинити прогресування хвороби іншими шляхами не вдається. Тому склеропластика є справжнім порятунком для осіб із злоякісною міопією. Суть операції полягає в зміцненні склери, після чого та перестає розтягуватися. Завдяки цьому патологічний ріст очного яблука припиняється, а зір перестає падати

 

Лікувати міопію треба комплексно. Щоб домогтися гарних результатів, потрібно поєднувати оптичну корекцію із зоровою гімнастикою і корекцією способу життя. Тільки так можна поліпшити якість життя і зберегти зір на наявному рівні.

 

Протипоказання при короткозорості

Як ми вже говорили, міопія супроводжується розтягненням заднього сегмента ока. А це призводить до витончення сітківки. Подібна картина спостерігається при короткозорості середнього і високого ступеня.

 

При важких фізичних навантаженнях розтягнута сітківка може розірватися або відшаруватися. Тому при вираженій міопії не можна займатися деякими видами спорту (бокс, боротьба, стрибки в воду, важка атлетика). Що стосується вагітних, їм не дозволяють народжувати природним шляхом. Як правильно, таким жінкам роблять кесарів розтин.

 

 

Профілактика міопії

Щоб уникнути розвитку короткозорості, в першу чергу потрібно правильно харчуватися і побільше гуляти на свіжому повітрі. При роботі за комп'ютером потрібно кожну годину робити 5-10-хвилинні перерви. Під час відпочинку не буде зайвим виходити на вулицю або виконувати нескладні вправи для очей.

 

Дослідження, опубліковані корейськими вченими в 2016 році, показали, що нестача вітаміну D сприяє розвитку міопії. А цей вітамін синтезується в шкірі під впливом ультрафіолетових хвиль! Це ще раз підтверджує той факт, що прогулянки на природі допомагають уникнути короткозорості.

 


27.07.2018